تولوئن چیست؟

تولوئن چیست؟

تولوئن چیست؟

تولوئن یک ماده ی پر مصرف در صنایع می باشد.

استفاده از این ماده می تواند خطراتی را نیزدر پی داشته باشد به همین دلیل، آموزش، تهیه تجهیزات و همچنین آشنا کردن کارگران با خطرات تولوئن و روال های ایمنی برای حفاظت از آسیب های آن می تواند کارآمد و بسیار موثر باشد.

تولوئن یک مایع شفاف، بی رنگ و خوشبو می باشد که در بیشتر کارهای ساختمانی، تولید، کارخانه های رنگ سازی، سالن های کاشت ناخن از آن استفاده می شود.

از نام های دیگر این ماده می توان به، فنیل متان و یا متیل بنزن نیز اشاره کرد.

از این ماده شیمیایی در تولید بسیاری از مواد شیمیایی مانند رنگ ها و تینرهای رنگ، پاک کننده های فلزات، لاک الکل، رنگ ناخن، چسب، گازوئیل، انواع مواد سوختنی و غیره استفاده می شود.

تولوئن

تولوئن به شدت اشتعال پذیر است.

 

اداره ی ایمنی و سلامت شغلی (OSHA) هشدار داده است که استفاده از تولوئن، به عنوان یک ماده ی شیمیایی، می تواند موجب بروز خطراتی برای سلامت افراد شود.

اگر در زمان استفاده از تولوئن احتیاط لازم صورت نگیرد، این ماده می تواند باعث خارش چشم، بینی، گلو، سردرد، گیجی، خشکی و ترک پوست در افراد شود. این درحالی است که، قرار گرفتن در معرض تولوئن برای مدت طولانی می تواند موجب تغییر در بینایی رنگ، شنوایی، خستگی پوست، مشکلات در خواب، کندی در واکنش و بی حسی در دستان شود.

از این جهت طبق نظر اداره ی ایمنی و سلامت شغلی (OSHA) کارفرما باید با پیدا کردن ماده ی جایگزین، کنترل های مهندسی و تغییر در روش کار و همچنین استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مناسب از شدت قرار گرفتن در معرض تولوئن برای مدت طولانی کم کند.

کارفرما می تواند با مطالعه برچسب و برگ حاوی اطلاعات ایمنی از محصولات جایگزینی استفاده کند که تولوئن در ترکیب آنها وجود نداشته باشد.

کنترل های مهندسی مانند تهویه هوا، می تواند در کاهش خطرات ماده ی تونوئل موثر باشد.

طبق اداره ی ایمنی و سلامت شغلی، باید هوای محیط باز و آزاد باشد.

جریان هوا کمک می کند که تولوئن پخش شده از محیط خارج شود.

باز کردن پنجره ها و درها و استفاده از پنکه برای بیرون راندن هوای آلوده می تواند تاثیر گذار باشد.

طبق نظر  اداره ی ایمنی و سلامت شغلی (OSHA) برای کاهش خطرات تولوئن به حداقل میزان ممکن، می توان به نکات زیر توجه کرد:

  • پاک کردن سریع ترشحات
  • بسته نگه داشتن ظروف
  • استفاده از حداقل تولوئن مورد نیز برای انجام یک کار
  • اجتناب از تماس و لمس مواد آغشته به تولوئن
  • شستشوی دست ها بعد از استفاده از این ماده
  • هرگز نباید از تولوئن نزدیک گرما و جرقه های آتش استفاده کرد
  • استفاده از تجهیزات و وسایلی که میزان کمتری از تولوئن را درهوای محیط نشر کنند در صورت امکان

تولوئن

طبق توصیه های اداره ی ایمنی و سلامت شغلی  (OSHA)، کارگرانی که در معرض استفاده از تولوئن قرار دارند، به منظور کاهش سطح صدمات و آسیب ها، باید  از  لباس و  تجهیزات  حفاظت  فردی  مناسب  استفاده کنند.  برای مثال، استفاده از دستکش کار می تواند از دست افراد در هنگام تماس با ماده ی تولوئن مراقبت کند.

از تجهیزات فردی دیگری که برای ایمنی بیشتر کارگران می تواند مورد استفاده قرار بگیرد، عینک محافظ چشم، ماسک صورت، لباس محافظ، چکمه می باشد.

استفاده از چکمه در بعضی از مواقعی که احتمال پاشیده شدن مواد وجود داشته باشد، ضروری می باشد.

در صورتی که میزان تولوئن موجود در هوا از حد مجاز تعیین شده بالا برود، در نتیجه برای محافظت کارگران باید از ماسک های تنفس اندازه و مورد تایید (NIOSH (National Institute for Occupational Safety and Health استفاده کرد.

با آموزش و بالا بردن سطح آگاهی کارگران و تهیه تجهیزات فردی، ایمنی کارگران خود را در برابر خطرات ناشی از استفاده از تولوئن بالا ببرید و میزان صدمات و آسیب های برخاسته از آن را کاهش دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 16 =