عینک ایمنی برای کدام شغل ها ضروری است؟

عینک ایمنی برای کدام شغل ها ضروری است؟

چشم حساس ترین عضو بدن است که در صورت جراحت و آسیب دیدگی خیلی سخت درمان می شود. در طول درمان هم ممکن است دید شخص کاهش یاد یا به طور کل از دست می رود. در نتیجه باید در تمام لحظات زندگی از آن به خوبی مراقبت کنید.

 این مراقبت در محیط های کار بسیار جدی تر خواهد شد. چرا که خطراتی که در محیط کار وجود دارد می تواند خسارت سنگینی را بر جای گذارد. برای حفظ و مراقبت از سلامتی لباس و تجهیزاتی وجود دارد که باید از آنها استفاده کنیم. برای مراقبت از سلامت چشم ها باید از عینک ایمنی مناسب استفاده کرد تا حین فعالیت های پر خطر بینایی خود را از دست ندهیم.

تجهیزات، لباس کار، کفش و عینک ایمنی، دستکش کار و کلاه ایمنی بر اساس استانداردهایی که برای هر شغل تعریف شده طراحی و تولید می شود. اینکه به چه شغل با چه درجه سختی مشغول به فعالیت هستید مهم نیست، مهم این است که وسایل ایمنی را با توجه به شرایط محیط کاری خود تهیه کنید.

قرار دادن عینک ایمنی در برخی از کارها جزء الزامات است و افرادی که در آن مشاغل مشغول به فعالیت هستند به اهمیت و ضرورت استفاده از عینک ایمنی پی برده اند. اما در برخی دیگر زدن عینک ایمنی اجبار نیست اما زدن آن خیلی بهتر است. 

عینک ایمنی

در این مقاله در مورد مشاغلی که باید از عینک کار استفاده کنند صحبت خواهیم کرد.

مشاغلی که افراد در مقابل تهدید پرش و اصابت اجسام و ذرات ریز و جامد قرار می گیرند باید حین کار از عینک ایمنی پرش سنگ استفاده کنند. افرادی که با سنگ برقی کار می کنند، مشاغلی که دریل و مته ابزار اصلی مورد استفاده است، افرادی که با قلم سطح فلزات و چوب را برش می دهند، منبت کارها، نجارها و تمام افرادی که با جامدات سروکار دارند. عینک ایمنی سنگ پرش یک عینک با سطح بزرگ است که می تواند تمام نواحی اطراف و دور چشم تان را کاور کند و مانع ورود و اصابت اجسام ریز به چشم میشود. شیشه آن شفاف است تا مانع دید نشود.  دید انسان ۱۸۰ درجه و عینک ایمنی باید مانع دید کلی شما نشود. در نتیجه اطراف این نوع عینک باید حالت توری داشته باشد تا هم مانع دید نشود هم مانع ورود ذرات جامد به درون عینک نشود.

افرادی که با مایعات شیمیایی در ارتباط هستند باید از مجاورت چشم هایشان با قطرات شیمیایی جلوگیری کنند. در نتیجه استفاده از عینک ایمنی مهم و ضروری است. عینک ایمنی آزمایشگاهی انتخاب درستی برای این محیط ها می باشد. این نوع  عینک  ها  به  صورت کشیده و گربه ای طراحی می شود تا از تمام چشم و دور و اطراف آن جلوگیری کند. عینک های توری برای این نوع محیط ها مناسب نیست چون راهی برای نفوذ مایعات به درون عینک وجود دارد. شیشه این نوع عینک ها هم شفاف است و دید کامل و بدون نقصی را برای شما ایجاد می کند.

برخی از مشاغل با گازهای شیمیایی سرو کار دارند و اگر چشم در مجاورت آن قرار بگیرد موجب ایجاد حساسیت و کاهش بینایی می شود. در نتیجه افراد حتما از عینک ایمنی استفاده می کنند. عینک ایمنی در این محل ها دسته ندارد. با کشی که پشت سرتان قرار می گیرد عینک به طور کامل روی صورتتان چفت می شود. باید تمام راه های نفوذ گاز به درون عینک را مسدود کرد. در نتیجه لبه های عینک دقیقا روی صورتتان چفت می شود. اسم این نوع عینک ایمنی که برای محیط های گازی قابل استفاده است گاگل می باشد. شیشه این نوع عینک ها می تواند تیره یا شفاف باشد. اگر در محیطی نیاز داشتید که از گاگل ایمنی استفاده کنید و اشعه نور وجود داشت بهتر است نوع تیره آن را انتخاب کنید در غیر این صورت پیشنهاد ما شیشه شفاف است تا باعث تاری دید نشود.

انواع عینک ایمنی

افرادی مانند جوشکاران عزیز که با اشعه زیاد سروکار دارند باید از نوع عینک ایمنی جوشکاری استفاده کنند. نگاه مستقیم یا خیره به اشعه می تواند به قرنیه چشم شما آسیب بزند. در نتیجه عینک هایی که برای جوشکاری استفاده می شود باید کمی تیره باشد تا از شدت نور اشعه بکاهد. تیرگی صفحه عینک جوشکاری به نوع جوشکاری که انجام می دهید بستگی دارد. می توانید عددی بین ۵ تا ۱۴ را انتخاب کنید تا بالاترین میزان حفاظت را برای چشم های شما ایجاد کند. البته عینک های جوشکاری به صورت ماسک جوشکاری هم در بازار وجود دارد. این ماسک جلوی صورت قرار می گیرد هم از چشم و هم از صورت در برابر پرش و اصابت ذرات داغ محافظت می کند.

برخی دیگر از عینک های ایمنی به محیط کار فرد بستگی دارد. مثلا عینک ایمنی که غواصان استفاده می کنند باید مانع از ورود آب با حجم زیاد به درون عینک شود. صفحه روی آن باید شفاف باشد تا دید وسیعی غواص داشته باشد. 

نکته ای که در تمام عینک ها وجود دارد این است که باید آن را تمیز نگه دارید و مراقب باشید روی آن خط و خش نیفتد. این اتفاقات می تواند باعث کاهش دید شما شود.

اگر از دیدن قشنگی ها و تصاویر چشم نواز دنیا لذت می برید باید حین کار از عینک ایمنی استفاده کنید تا بینایی شما را تضمین کند. برای خرید عینک ایمنی مناسب با شغلتان با قیمت معقول می توانید به فروشگاه یونکس مراجعه فرمایید. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − یک =