گوشی صداگیر تا چه حدی صدا را دفع می کند؟ به همراه انواع آن

گوشی صداگیر تا چه حدی صدا را دفع می کند؟ به همراه انواع آن

در دنیای شلوغ و پر سرو صدای امروز آلودگی صوتی و صداهای بلند و پرحجم چقدر شما را اذیت می کند؟ این صداها گاهی ممکن است تمرکز ما را از بین ببرد و موجبات حواس پرتی را فراهم کند. برخی از فعالیت ها نیاز به آرامش و سکوت دارد که بتوان آن ها را به نحو احسن انجام داد. مانند مطالعه یا خوابیدن نیاز به محیط ساکت دارد. برای به وجود آوردن شرایطی که بتوان در آن راحت بود کار سختی نیست می توان از گوشی های صداگیر استفاده کرد اما اگر حجم این صداها زیاد باشد و بتواند به سلامتی گوش هایتان آسیب وارد کند چه راهکاری برای آن اندیشیده اید؟ استفاده از چه نوع گوشی صداگیر توصیه می شود و این نوع گوشی ها چه میزان از شدت صدا کم می کنند تا آسیب زننده نباشند؟

انواع گوشی صداگیر:

شما در محیط های مختلف می توانید با توجه به میزان سروصدایی که در محیط وجود دارد از گوشی های صداگیر متفاوتی استفاده کنید تا راحتی خود را فراهم کنید. بر اساس میزان کارایی و محل مورد استفاده گوشی های صداگیر به دسته های زیر تقسیم بندی می شود.

انواع گوشی صداگیر

گوشی صداگیر پلیمری:

این نوع گوشی ها یا ایرپلاگ ها از یک ماده پلاستیکی منعطف ساختی شده است که به راحتی با کمی فشار درون گوش فرو میرود و از شدت صدا کم می کند. این نوع گوشی ها به دلیل جنسی که دارد خیلی راحت قابل شستشو است و میتواند تا مدت ها برای شما باقی بماند. در برابر فشارها و عوامل بیرونی تکه تکه نمی شود و مقاوم است. 

گوشی صداگیر اسفنجی:

این نوع ایرپلاگ ها از جنس اسفنج است و خیلی راحت درون گوش قرار میگیرد. به دلیل اسفنجی بودن جنس این نوع گوشی صداگیر، جریان هوا بین ناحیه داخلی گوش و بیرون برقرار می شود و برای گوش های  حساس  بسیار  عالی  است. گوش  عرق نمی کند و مسائل بهداشتی در فرد رعایت می شود. این نوع ایرپلاگ قابل شستشو نیست و بعد از استفاده کوتاه باید آن را تعویض کنید. اگر کمی به آن فشار وارد کنید تکه تکه و خورد می شود. 

گوشی صداگیر اسفنجی و پلیمری درون گوش  قرار می گیرد و  فضای  کمی را  اشغال  می کند. وزن سبکی  دارد  و  خیلی راحت می توان از آن استفاده کرد. این نوع گوشی های صداگیر در موقعیت های نظامی و جنگی که فرد دارای حرکت های بدنی شدید است و گوشی صداگیر باید برای شخص محدودیت حرکتی ایجاد کند این نوع ایرپلاگ ها بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

گوشی صداگیر پلیمری دارای طراحی متفاوتی است. دارای دو لبه پره است که کاملا درون گوش قرار می گیرد. گوشی صداگیر اسفنجی به صورت یک تکه طراحی شده است. اما هر دو باعث کاهش شدت صدا می شود.

گوشی صداگیر ایرماف:

این نوع گوشی صداگیر برای محیط های صنعتی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع گوشی ها درون گوش نمی رود و روی آن قرار می گیرد. مانند هدفون روی فضای بیرونی گوش می ماند و از حجم صداهای بلند می کاهد. در محیط هایی که صداها با حجم زیاد وجود دارد بهتر است از این نوع گوشی ها استفاده شود. به نسبت ایرپلاگ ها فضای بیشتری را اشغال می کند در نتیجه حمل و نقل آن سخت تر خواهد شد. در محیط های کارگاهی که دمای هوا در آنجا پایین است و شرایط اقلیمی سرد را فراهم میکند این نوع گوشی های ایرماف بسیار مورد استفاده قرار می گیرد چرا که علاوه بر ایمنی که برای گوش های فرد ایجاد می کند باعث گرم نگه داشتن گوش ها هم می شود.

مزایای گوشی صداگیر

 به دلیل اینکه این نوع گوشی ها روی گوش قرار می گیرد می تواند در حرکت های چرخشی سر ایجاد محدودیت کند. در افرادی که عینک های طبی یا عینک ایمنی در  محیط  کار  استفاده  می کنند  استفاده  از  این  نوع گوشی های صداگیر کمی سخت خواهد شد. گوشی ایرماف به نسبت گوش های ایرپلاگ دارای هزینه بالاتری است اما می تواند ایمنی بالاتری را فراهم کند.

در هنگام خرید گوشی صداگیر کمی دقت کنید. این نوع گوشی ها اگر استاندارد نباشد می تواند سلامت گوش های شما را به خطر بیندازد. در مورد خرید وسایل و تجهیزات ایمنی فردی همیشه سعی کنید نمونه های با کیفیت و استاندارد را انتخاب کنید. استانداردهایی که برای گوشی ایرماف در نظر گرفته اند این است که گوشی صداگیر باید اندازه و سایز گوش شما باشد تا ایمنی کاملی را فراهم کند و از استفاده از گوشی های دیگران به دلیل وجود مسائل بهداشتی بپرهیزید. اگر در محیط کاری تان صداهای بلند وجود دارد می توانید از هر دو نوع گوشی صداگیر ایرپلاگ و ایرماف استفاده کنید تا ایمنی را بالا ببرید. برای نگهداری ایرماف باید آن را در  محیط تمیز و ضد آلودگی قرار داد تا جذب باکتری نکند. برای شستشو هم میتوانید آن را با آب و صابون بشویید. این مورد در مورد ایرپلاگ پلیمری هم صدق می کند. اما ایرپلاگ اسفنجی قابلیت شستشو ندارد و یک بار مصرف است.

برای خرید گوشی صداگیر ایرپلاگ و ایرماف می توانید به فروشگاه یونکس که معتبرترین مرکز عرضه تجهیزات ایمنی و وسایل آتش نشانی است مراجعه کنید و این تجهیزات را با قیمت استثنایی و کیفیتی عالی خریداری کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − ده =