تمام آنچه که لازم است در مورد کپسول آتش نشانی و استفاده از آن بدانید

تمام آنچه که لازم است در مورد کپسول آتش نشانی و استفاده از آن بدانید

به نظر شما چرا جدیدا در هر طبقه از ساختمان یک کپسول آتش نشانی در کنار فایرباکس نصب شده است؟ در نظر بگیرید که ساختمانی دچار حریق شده است و افراد با مرکز آتش نشانی تماس گرفته اند و اطلاع داده اند.

تا رسیدن مامورین آتش نشانی به محل وقوع حادثه آتش چقدر پیشروی کرده و چه میزان خسارتی وارد شده است. شدت خسارات وارد شده چقدر  می شد اگر نیروهای آتش نشانی حدود ۱۰ دقیقه زودتر می رسیدند؟ بعد از تحقیقات به وجود آمده تصمیم بر آن شد که در هر ساختمان به تعداد طبقات چند کپسول آتش نشانی قرار بگیرد. در این حالت اگر ساختمانی دچار حریق شد افراد موجود در ساختمان علاوه بر اینکه به مراکز آتش نشانی اطلاع رسانی می کنند با کمک این کپسول ها هم می توانند از پیش روی آتش جلوگیری کنند. نتیجه این کار کاهش شدت خسارت های مالی و جلوگیری از خسارات جانی است.

در این مقاله می خواهیم در مورد ضرورت و نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی را توضیح دهیم تا بتوانید در مواقع اورژانسی درست رفتار کنید.

کپسول آتش نشانی

کپسول آتش نشانی یکی از تجهیزات ایمنی و وسایل آتش نشانی است.

احتمالا با برخی از وسایل آتش نشانی که در ساختمان های اداری و مسکونی نصب شده است آشنایی دارید. این وسایل آتش نشانی که در محل ها نصب می شود با نظارت نیروهای متخصص آتش نشانی است که بتوانند ضریب ایمنی محیط را بالا ببرند. برخی از این تجهیزات روی سقف نصب می شود. این تجهیزات برای اعلام و اطفاء حریق به کار می رود. سیستم های اعلام حریق به نشانه های آتش حساس هستند و با ایجاد این نشانه ها مانند نور، گرما، دود و حرارت این سیستم فعال می شود و به افراد حاضر در محل هشدار تخلیه می دهد. سیستم اعلام حریق علاوه بر اعلام خطر برای ساکنین به مراکز آتش نشانی هم اطلاع رسانی می کند تا نزدیکترین مرکز آتش نشانی به محل وقوع حادثه نیروهای خود را اعزام کند.

افراد پس از تخلیه واحدها در پاگرد ساختمان و یا کنار در ورودی کپسول آتش نشانی را مشاهده می کند. حالا می توانند با استفاده از این وسیله مهم آتش نشانی وارد عملیات نجات یا خفه کردن آتش شوند. با این کار می توانند از گسترش آتش تا رسیدن نیروهای آتش نشانی جلوگیری کنند.

پس نصب این کپسول ها برای تمام طبقات چه در ساختمان های اداری چه مسکونی بسیار لازم و ضروری است. اما نکته مهم این است که هنگام وقوع حادثه بتوانید از این کپسول به درستی استفاده کنید.

کپسول آتش نشانی پودری

نحوه صحیح استفاده از کپسول آتشانی

در اولین مرحله، قبل از اینکه کپسول آتش نشانی را از جایگاهش بلند کنید سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. هنگامی که استرس دارید نمی توانید به درستی اهرم کپسول را آزاد کنید و در این حالت جان خود را به خطر می اندازید.

کپسول آتش نشانی چیزی دود ۲ تا ۱۲ کیلوگرم است. یعنی وزنی که شما بتوانید آن را به راحتی بلند و حمل کنید. درون این کپسول مواد خفه کننده آتش وجود دارد که با فشار زیاد درون آن پر شده است. بالای آن یک اهرم مشکی رنگی وجود دارد که باید هنگام استفاده آن را فشار دهید تا مواد داخل آن امکان خروج پیدا کنند. نکته ای که در مورد خروج مواد از درون کپسول آتش نشانی وجود دارد این است که این مواد با فشار زیاد از درون آن خارج می شود پس باید نیروی مضاعفی وجود داشته باشد تا بتوانید کپسول آتش نشانی را نگه دارید. این مواد چون با فشار خارج می شوند پس  می توانند آتش چند متر دورتر از خودشان را خاموش کنند. برای حفظ ایمنی خودتان کمی دورتر از آتش بایستید و اهرم کپسول را آزاد کنید. اگر متوجه شدید که حجم آتش زیاد است و با یک کپسول نمی توان آن را خاموش کرد کمک بگیرید و از چند کپسول آتش نشانی با هم استفاده کنید. در این حالت باید همیشه یک راه فرار برای خودتان در نظر بگیرید که در صورت بیشتر شدن حجم آتش و عدم توانایی در کنترل آن، بتوانید جان خود را نجات دهید. حالا در نظر بگیرید که توانستید با کمک کپسول آتش نشانی آتش را مهار و خفه کنید. پیشنهاد می کنیم که باز هم به خالی کردن کپسول ادامه دهید چرا که ممکن است جرقه هایی زیر مواد آتش زا وجود داشته باشد و دوباره موجب آتش سوزی شود.

کپسول آتش نشانی co2

زمانی که عملیات با موفقیت به اتمام رسید توصیه می شود سریعا کپسول آتش نشانی را شارژ کنید و دوباره در محل آن نصب کنید. می دانید که حادثه هیچ گاه خبر نمی کند و در این حالت شما نباید با یک کپسول آتش نشانی خالی مواجه شوید و نتوانید بار دیگر از خودتان، دیگران و مالتان محافظت کنید.

کپسول آتش نشانی انواع مختلفی دارد.

رنگ بیشتر این تجهیزات به صورت نارنجی پررنگ یا قرمز است. رنگ هایی که بتوان آن را در هر حالت و موقعیتی تشخیص داد. اما این محفظه بیرون آن است که شبیه هم می باشد. مواد داخلی این محفظه با توجه به آتشی که ممکن است در آن محل رخ دهد پر می شود. مثلا برای محیط های اداری و مسکونی آتش سوزی بیشتر با کاغذ و چوب یا به طور کل جامدات است. کپسول آتش نشانی مناسب برای این نوع آتش سوزی ها با آب و گاز پر می شود. برای آتش هایی که ماده اصلی آتش مایعات است مانند مایعات نفتی باید از کپسول آتش نشانی حاوی کف استفاده شود. چرا که چگالی کف کمتر از مایعات است و روی آن باقی می ماند. در نتیجه مانع رسیدن اکسیژن به مایعات می شود و آتش خفه خواهد شد. کپسول آتش نشانی پودری هم وجود دارد که برای آتش گرفتن مشتقات نفتی استفاده می شود.

تمام تجهیزات آتش نشانی برای این است که امنیت محل و افراد موجود در آن را بالا ببرد. استفاده از این وسایل اگر در گذشته اختیاری بوده، امروزه از واجبات است و بسیاری از ساختمان ها بدون نصب این تجهیزات پایان کار نمی گیرند. بهتر است همانطور که در مورد همه چیز اطلاعات داریم برای حفظ جان و مال خودمان هم که شده طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی را یاد بگیریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + چهارده =