سیستم اعلام حریق و مهمترین کاربردهای آن چیست؟

سیستم اعلام حریق و مهمترین کاربردهای آن چیست؟

زمانی که یک ساختمان دچار حریق و آتش سوزی می شود چقدر طول می کشد تا نیروها و مامورین آتش نشانی به منطقه حادثه برسند؟ تا زمان رسیدن مامورین چه کاری از دست شما ساخته است و چه کاری انجام می دهید؟ در مدت زمانی که منتظر نیروهای آتش نشانی هستید آتش سوزی چه میزان پیشرفت می کند و چه میزان خسارت بیشتری را به بار می آورد؟
واقعیت این است که تا زمانی که نیروهای آتش نشانی به منطقه حادثه برسند کمی طول می کشد و شاید بسیاری از حوادث و خسارات سنگینی که در حریق اتفاق می افتد اگر نیروهای آتش نشانی زودتر به محل می رسیدند می توانستند جلوی پیش آمدن آن ها را بگیرند. شاید اگر ساختمان به سیستم اعلام حریق مجهز بود خیلی از آن خسارت ها به وجود نمی آمد.
سیستم اعلام حریق یکی از تجهیزات آتش نشانی مهم است که امروزه در تمام ساختمان های نوساز تعبیه شده است و ضرورت وجود آن در تمام دنیا شناخته شده است. در واقع وجود این وسایل برای گرفتن مجوز پایان کار بسیار مهم و لازم است و بدون این تجهیزات مجوز پایان کار صادر نمی شود.

سیستم اعلام حریق
در این مقاله می خواهیم در مورد سیستم اعلام حریق که چه کاربردهای مفیدی در کاهش خسارات حریق دارد صحبت کنیم.
اگر به سقف ساختمان و واحدتان یا در راهروها نگاهی بیندازیم یک وسیله سفید رنگی نصب شده است. به آن وسیله سیستم اعلام حریق می گویند. سیستم اعلام حریق یک وسیله است که می تواند با به وجود آمدن حریق سریعا به افراد حاضر در محیط اعلام کند تا محل را تخلیه کنند. این سیستم به مراکز آتش نشانی متصل است و زمانی که حادثه ای رخ دهد سریعا به نزدیک ترین مرکز اطلاع رسانی می کند تا مرکز نیروهای امدادی خود را ارسال کند.
سیستم اعلام حریق دارای سنسورهایی است که به نشانه ها و علائم آتش حساس است. نشانه های آتش مانند دود، گرما و حرارت، شعله و گاز. یک سیستم دتکتور آتش میتواند به تمامی این نشانه ها حساس باشد یا به برخی از این علائم. مسلما هر چه به تعداد علائم بیشتری حساس باشد دقت سیستم اعلام حریق بالاتر است.
سیستم اعلام حریق با تشخیص المان های آتش شروع به آلارم زدن می کند. این هشدار به صورت نور یا صدا و یا هر دو حالت نشان داده می شود تا اهالی محل را متوجه وقوع حادثه کند. اگر حجم آتش زیاد باشد افراد ترجیح می دهند که ساختمان را ترک کنند اما اگر در حجم کوچکی حادثه رخ داده باشد می توان با کمک دیگر وسایل آتش نشانی مانند کپسول آتش نشانی آن را خاموش کرد. در هر صورت این اعلام خطر به مراکز آتش نشانی ارسال خواهد شد.

طریقه عملکرد سیستم اعلام حریق

این سیستم آشکارساز آتش از بخش های زیر تشکیل شده است که با هماهنگی بین اجزا می تواند خطر را تشخیص و اعلام کند.
مرکز کنترل اعلام حریق یا کنترل پنل اعلام حریق: این بخش وظیفه کنترل ورودی و خروجی ها در سیستم را بر عهده دارد.
دتکتورهای آتش که به دود، شعله، حرارت و گرما حساس است و با تشخیص این نشانه ها می توانند خطر را اعلام کنند.
تجهیزات هشدار دهنده موجود در سیستم اعلام حریق: این تجهیزات مانند فلاشر و آژیر که وظیفه اطلاع رسانی خطر به افراد حاضر در محل را دارد.
منبع تغذیه که وظیفه برق رسانی به سیستم را برعهده دارد.

اعلام حریق

طریقه نصب سیستم اعلام حریق در ساختمان

این سیستم دتکتور باید توسط نیروهای با تجربه و متخصص و با نظارت نیروهای آتش نشانی نصب شود. اگر زمان نصب یکی از نکات آن رعایت نشود سیستم به درستی کار نخواهد کرد و زمان وقوع خسارت شما را غافلگیر می کند. چرا که شما با این اطمینان در ساختمان حضور دارید که اگر حادثه ای اتفاق بیفتد سیستم اعلام حریق به شما اطلاع رسانی خواهد کرد.
سیستم اعلام حریق باید به یک فاصله معینی در ساختمان نصب شود و در محل هایی که دود طبیعی وجود دارد نباید از دتکتور دودی استفاده کرد. این محل ها مانند آشپزخانه و موتورخانه باید از دتکتورهای دیگر استفاده کرد.
در محل هایی که هم دود و هم حرارت وجود دارد باید از سیستم اعلام حریق مولتی یا چندکاره استفاده شود.
برخی از قسمت های ساختمان امکان نشتی گاز وجود دارد در نتیجه بهترین سیستم اعلام حریق سیستمی است که به شعله حساس می باشد.
نکته مهمی که در مورد سیستم اعلام حریق وجود دارد این است که باید هر چند وقت یکبار عملکرد این سیستم ها بررسی شود تا شما را در زمان وقوع حادثه سوپرایز نکند.
در مورد تجهیزات آتش نشانی به دلیل آنکه در مواقع بحرانی و اورژانسی استفاده می شوند باید از بین برندهای موجود استاندارد و با کیفیت آن انتخاب شود. جان و سلامتی شما چیز ارزانی نیست که با انتخاب ابزارهای بی کیفیت آن را به خطر بیندازید.
برای خرید سیستم اعلام حریق می توانید به فروشگاه معتبر یونکس که ارائه دهنده تجهیزات ایمنی و آتش نشانی است مراجعه نمایید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =