راهنمای کامل خرید لباس کار یکسره

- Advertisement -

لباس کار یکسره از محبوب‌ترین انواع لباس کار رایج است. در اهمیت استفاده از لباس کار مناسب در محل کار تا کنون مطالب زیادی گفته شده است. بی‌تردد لباس‌های عادی روزمره به دلایل گوناگونی برای استفاده‌ی حرفه‌ای در محل کار مناسب نیستند. این امر در مورد کارهای فنی و صنعتی نمود ویژه‌ای پیدا می‌کند. چرا که علاوه بر آسیب دیدن لباس‌های عادی در هنگام کار (پارگی، کثیفی، سوختگی و یا کهنگی زودرس) و ایجاد زحمت برای مصرف‌کننده، برای وی مخاطره آمیز هم هستند.

دلایل محبوبیت لباس کار یکسره

گفتیم که مدل های لباس کار یکسره میان کارگران محبوب‌ترند. دلایل این امر را باید در سهولت استفاده در هنگام کار و نیز کم‌دردسر بودن این نوع لباس‌ها جستجو کرد. در لباس‌های یکسره، احتمال گیر کردن به زائده‌های فیزیکی گوناگون پایین‌تر بوده و به همین دلیل، احتمال بروز حادثه کاهش می‌یابد.
علاوه بر این، تبادل حرارتی و همرفت درون لباس کار های یکسره، آسان‌تر بوده و تعادل دمایی در آن راحت‌تر استفاق می‌افتد. این لباس را می‌توان روی دیگر لباس‌ها هم بر تن کرد که مزیت مضاعفی به شمار می‌رود.

انواع لباس کار یکسره

لباس‌های یکسره کار را می‌توان بر اساس نوع کاربری، جنس آن‌ها، فصل استفاده و بسیاری موارد دیگر دسته‌بندی کرد. پراقبال‌ترن انواع لباس‌های کار یکسره شامل این موارد هستند.

لباس کار یکسره لی

انپارچه را نخستین بار دریانوردان ونیزی مورد استفاده قرار دادند. اما محبوبیت آن در امریکا موجب شد تا به شدت در سراسر آن شناخته گردند. پارچه‌ی لی، پارچه‌ای با مقاومت بالا در برابر حرارت و سوختگی، و همچنین ساییدگی و پارگی است. اما برای تبادل حرارتی با بیرون خیلی خوب نیست. به همین علت برای کار در محیط‌های گرم خیلی خوب به شمار نمی‌رود.

لباس کار یکسره کتان

وقتی از کتان صحبت می‌کنیم، منظور ما الیافی است که از Cotton یا همان ساقه گیاه کتان به دست آمده‌اند. این لباس‌ها از جمله‌ی راحت‌ترین لباس‌های کار می‌باشند. مزیت مهم پارچه کتان، ضدحساسیت بودن و تبادل گرمایی خوب با محیط است.

لباس کار یکسره زنانه

بر خلاف چیزی که شاید برخی تصور کنند، بانوان نیز در کنار مردان و پا به پای آنان در صنعت مشغول فعالیت هستند. به همین علت برخی از الگوهای لباس‌های کار به شکل ویژه برای خانم‌ها طراحی می‌گردند. این الگو برای ایشان آزادی و راحتی بیشتری را در هنگام کار فراهم می‌سازند.

لباس کار یکسره

لباس کار یکسره مهندسی تابستانی

لباس‌‌ّای کاری که برای تابستان مورد استفاده قرار می‌گیرند باید تبادل گرمایی خوبی داشته، و توانایی جذب رطوبت بالایی هم داشته باشند. به همین دلیل در این لباس‌ها بهتر است از الیاف طبیعی، مانند ویسکوز (در ترکیب با پنبه) یا کتان استفاده شود. آستین بلند یا کوتاه بودن لباس بسته به محیط استفاده متفاوت است. اگر در محیطّای باز کار می‌کنید، احتمالا بهتر است تا از البسه آستین بلند استفاده کنید.

لباس کار یکسره جوشکاری

لباس کار یکسره جوشکاری باید در برابر حرارت (و در جوشکاری با قوس، در برابر جریان الکتریسیته) مقاوم باشد.

خصوصیات لباس کار یکسره

جنس البسه یکسره می‌تواند از منشا‌های گوناگونی باشد. با این وجود برخی الیاف از دیگران، رایج‌تر محسوب می‌شوند. الیاف یاد شده شامل این موارد هستند:
• کتان
• ویسکوز (به دست آمده از فرآوری تیشوهای با منشأ چوب مانند تفاله نیشکر، خمیر کاغذ، لینتر و مواد گیاهی دیگر که سلولز بالایی داشته باشند)
• الیاف مصنوعی (شامل پلی‌استرها، پلی‌آمیدها، یا فیلامنت‌ها)
همچنین از ترکیب این الیاف پارچه‌های گوناگون دیگری هم تولید می‌گردند. مهم‌ترین این پارچه‌ها شامل پارچه تترون (ویسکوز و پلی‌استر)، ترگال (مشابه تترون اما دارای تراکم و ضخامت بیشتر) و فلامنت کجراه (اشاره به نوع بافته‌شدن تار و پود) هستند.

البته ممکن است برای بهینه‌سازی لباس‌های کار در مواردی خاص، از الیافی غیرعادی نیز بهره برده شود. مثلا بهره‌گیری آزبست یا آلومینیوم در لباس‌های کارگران ریخته‌گری‌های ذوب فلزات امری رایج است. جز آن، لباس کار یکسره در محیط‌هایی که مخاطرات ناشی از آلودگی‌های ش.م.ر یا غبار مستعد انفجار وجود دارد، بیاد از لباس‌های بدون آستردوزی، لبه‌دار و جیب استفاده گردد.

جز آن، در صورتی که محیط محتوی آلودگیهای مایع شیمیایی است، لباس باید ضد نفوذ مایعات بوده و فاقد منفذ باشد. خاصیت ضدالکتریسیته ساکن بودن هم به شدت دارای اهمیت بوده و باید به آن توجه کافی، مبذول گردد.

همچنین در کلیه‌ی موارد استفاده از چسب لباس نسبت به زیپ و زیپ نسبت به دکمه ارجحیت دارد. دوخت لباس کار نیز باید با لایه‌دوزی، چندباره و محکم باشد. معمولا برای دوخت، از نخ‌های وینیل استفاده می‌گردد.

انتخاب لباس کار یکسره

قیمت لباس کار یکسره خوب

قیمت لباس کار یکسره می‌تواند بسته به عوامل گوناگون باشد. مانند دیگر انواع پوشاک، برند و کشور تولیدکننده از مهم‌ترین عوامل افزایش قیمت یک لباس کار یکسره هستند. به طور کلی، کشورهای عمده تولید کننده‌ی البسه در جهان، شامل چین و کشورهای جنوب شرق آسیا می‌باشند.
البته ممکن است محصولات برخی کشورهای جهان شمال (اروپا و امریکای شمالی) را نیز در بازار ملاحظه کنید. معمولا این گونه البسه، از انواع خاص با کاربری‌های ویژه هستند و قیمت بالایی هم دارند. بنابراین ترجیح بر آن است تا از این دسته تنها در مصارف خاص بهره برده شود.
دیگر عامل مؤثر در هزینه‌ی لباس کار یکسره را باید در نوع جنس و کیفیت الیاف آن جستجو کرد. توجه داشته باشید که وقتی از پنبه یا ویسکوز صحبت می‌کنیم، تنها در حال اشاره به منشا پارچه‌ی لباس هستیم. ممکن است دو نوع پارچه‌ی پنبه‌ای مختلف کیفیت و قیمتهای متفاوتی داشته باشند.
همین امر در مورد پلی‌استرها یا پلی‌آمیدها هم صادق است. چرا که هر دو این نام‌ها، اسامی گروهی از پلیمرهای مناسب برای تولید پارچه می‌باشند. علاوه بر آن، تراکم تار و پود پارچه هم در کیفیت و قیمت لباس مهم است.

مطلب پیشنهادی: خرید عمده لباس کار

خرید لباس کار یکسره با کیفیت

اگر قصد خرید لباس کار یکسره با بهترین کیفیت را دارد، توصیه‌ی نگارنده اعتماد به یک فروشگاه معتبر و معتمد است. حتی حرفه‌ای‌ترین افراد متخصص در تشخیص کیفیت البسه هم ممکن است در مقابل برخی اجناس به ظاهر باکیفیت، فریب بخورند. به همین علت بهتر است اصلا از ابتدا وارد چنین شرایطی نشده و از جایی خرید کنید که بتواند کاملا به کیفیت کالای ارائه شده، اطمینان داشته باشید.
فروشگاه اینترنتی یونکس به عنوان کسب و کاری متمرکز بر عرضه‌ی البسه و تجهیزات ایمنی کاری صنعتی، افتخار این را دارد که با بیش از پانزده سال سابقه‌ی درخشان در خدمت شما عزیزان باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی محصولات ما، از صفحه‌ی محصولات دیدن فرمایید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × سه =