مشخصات لباس یگان ویژه نیروی انتظامی

- Advertisement -

لباس یگان ویژه نیروی انتظامی را حتما تا به حال دیده‌اید. در واقع این لباس یکی از لباس‌هایی است که نیروی انتظامی برای نیروهای خود در نظر گرفته است. واحدهای مختلف این نیرو، با توجه به حیطه و نوع فعالیت خود از لباس‌های مختلفی استفاده می‌کنند. این لباس‌ها در کشورهای گوناگون گاه مشابه و گاه یکسان هستند.

این تغییرات گاه به دلیل محیطی که این نیروها معمولا در آن خدمت می‌کنند و گاه به دلیل پیشینه‌ی تاریخی رخ می‌دهد. برای درک بهتر این موضوع می‌توان به لباس ۴ تا از مشهورترین نیروهای ویژه‌ی پلیس در جهان اشاره کرد. نیروهای GSG 9 der Bundespolizei آلمان، نیروهای ویژه کشور اندونزی یا Brimob، S. W. A. T ایالات متحده و نیروی ویژه پلیس خلق چین اشاره کرد.

نیروی ضدتروریستی GSG آلمان لباس سراسر زیتونی و نیروهای ویژه‌ی اندونزی لباس خاکی بر تن می‌کنند. در حالی که دو نیروی امریکایی و چینی البسه یکدست مشکی دارند. البته این یگان‌ها تنها نیروهای ویژه پلیس این کشورها نیستند؛ بلکه شهرتشان را مدیون موفقیت‌های پی‌ در پی خود در مقایسه با دیگر نیروهای کشور خود می‌باشند.

در ایران نیز معمولا منظور از لباس یگان ویژه نیروی انتظامی، لباس نیروهای نوپو است. به همین علت در این یادداشت وقتی صحبت از لباس یگان ویژه نیروی انتظامی می‌کنیم، منظورمان تنها نیروها ویژه پاسدار ولایت (یا پاد-وحشت) نیست. بلکه به تمامی البسه یگان ویژه نیروی انتظامی نظر داریم.

مشخصات لباس یگان ویژه نیروی انتظامی

لباس یگان ویژه نیروی انتظامی چطور انتخاب شده است؟

آن چه که واضح است، این است که لباس یگان ویژه نیروی انتظامی مانند هر موضوع دیگری دارای پیشینه‌ای در داخل و خارج از کشور است. اولین لباس‌های نیروی پلیس، در انگلستان معرفی شد. تا پیش از آن، برقراری نظم در شهرها به عهده‌ی نیروی زمینی ارتش سلطنتی با یونیفرم شلوار سفید و کت قرمز بود. هدف از این کار، ایجاد تفاوت میان این دو نیرو و تأکید بر جداسازی آن‌ها بود.

طی اسل‌های طولانی از ۱۸۲۵ تا نیمه قرن نخست قرن بیستم، لباس پلیس مشابه با لباس نیروهای نظامی بود. اما در این قرن، اهمیت بهبود چهره‌ی پلیس در اذهان عمومی، لزوم اعتمادسازی و تألیف قلوب میان مردم و پلیس مطرح گردید. به همین دلیل کم کمک لباس‌ها شروع به تغییر کردند. مهمترین هدفی که طراحان نسل جدید لباس دنبال می‌کردند، القای حس امنیت و اقتدار در یونیفرم نیروها بود.

لباس نیروی انتظامی در ایران

لباس نیروی انتظامی در ایران نیز کم و بیش پیشینه‌ی مشابهی دارد. پیش از این در ایران، والی هر شهر به کمک یک قاضی‌القضات و رئیس نیروهای برقراری نظم (مشهور به داروغه) و سربازان وی (گزمه یا شرطه)، نظم را در شهر برقرار می‌کرد. تعین لباس متحدالشکل تنها بسته به نظر ایشان بود و دستورالعمل خاصی را دنبال نمی‌کرد. نخستین نیروی پلیس در ایران را سوئدی‌ها در دوره پهلوی اول تشکیل دادند. به همین علت، لباس پلیس (یا شهربانی) در آن دوره، آبی رنگ و مشابه با پلیس سوئد بود.

در طول دهه‌های بعدی، همگام با تغییرات جهانی، البسه باز هم تغییر کردند. اما بزرگترین تغییر، با وقوع انقلاب رخ داد. در این دوره، واضحا نباید نشانی از رژیم پیشین در نهادهای رسمی باقی می‌ماند. علاوه بر آن با ادغام نیروهای شهربانی، ژاندارمری و کمیته در یکدیگر، این نیاز وجود داشت تا لباس متحدالشکلی برای همه‌ی نیروها تعریف شود.

چرا لباس یگان ویژه با دیگر نیروها متفاوت است؟

اما چرا لباس یگان ویژه نیروی انتظامی متفاوت است؟ برای پاسخ به این سؤال باید ابتدا درباره‌ی مفهومی به نام تاکتیکال صحبت کنیم. همان طور که می‌دانید، نیروهای یگان‌های ویژه یا تاکتیکال، باید در شرایطی دشوارتر از دیگر نیروها به انجام وظیفه بپردازند. به همین دلیل البسه‌ی ایشان باید بیش از دیگر نیروها برای انجام وظایف بهینه گردد. همچنین، گاه در البسه‌ی این نیروها باید جا برای قرارگیری تجهیزات خاصی نیز فراهم شود.

خرید لباس یگان ویژه نیروی انتظامی

انواع لباس نیروی انتظامی

گفتیم که نیروی انتظامی دارای نیروها و یگانهای ویژه متفاوتی است. علاوه بر نوپو (که یک واحد ویژه زیر نظر یگان امیرالمؤمنین است)، نیروی انتظامی نیروهای ویژه‌ی دیگری را هم در اختیار دارد. از جمله البسه‌ای که این نیروها از آن استفاده می‌کنند، باید به این موارد اشاره کرد.

لباس سوسکی یگان ویژه

لباس موسوم به سوسکی یگان ویژه نیروی انتظامی، لباسی زرهی است که در نیروهای ضدشورش و اغتشاش استفاده می‌گردد. در واقع گاهی از این نام، برای اشاره به زره محافظ نیروها استفاده می‌شود.

لباس تاکتیکال یگان ویژه نیروی انتظامی

لباس عملیاتی یگان ویژه نیروی انتظامی یا تاکتیکال، معمولا به رنگ مشکی می‌باشد. البته ممکن است بنا به میدان عملیات از البسه‌ی دیگری نیز استفاده شود. به عنوان مثال، فرماندهان و افسران ارشد این نیرو در سال‌های اخیر، به کرات در حال استفاده از یونیفرم‌های چریکی با استتار دیجیتالی دیده شده‌اند.

لباس جدید یگان ویژه نیروی انتظامی ناجا

در سال‌های اخیر زمزمه‌هایی از تغییر لباس یگان ویژه نیروی انتظامی به گوش می‌رسد. در حال حاضر پیشنهاداتی مبنی بر استفاده از البسه‌ی خاکی یا خاکستری پدر منابع خبری به گوش می‌رسد. با این وجود تا زمان نگارش این یادداشت چنین موضوعی رسمیت نیافته است.

خرید لباس یگان ویژه ناجا

در سال‌ها اخیر، بسیاری به استفاده از البسه‌ی تاکتیکال نظامی علاقه نشان داده‌اند. این امر جای تعجب هم ندارد. زیرا این البسه علاوه بر مقاومت از ظاهر شایسته و مطلوبی نیز برخوردارند. اگر قصد خرید لباس یگان ویژه نیروی انتظامی را دارید بهتر است به فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده مراجعه کنید. زیرا بهترین جنس‌های پارچه را تنها در معتبرترین فروشگاه‌ها خواهید یافت.

خرید لباس یگان ویژه نیروی انتظامی برای کودکان

کودکان از همان سنین اولیه، به البسه و تجهیزات پلیس علاقه نشان می‌دهند. والدین نیز معمولا نسبت به این قضیه با روی باز برخورد کرده و این اسباب‌بازی‌ها را برای پسران خود تهیه می‌کنند. معمولا لباس یگان ویژه نیروی انتظامی برای کودکان از نوع یکسره (یا بویلرسوت) است.

مرکز پخش و تولیدی لباس یگان ویژه نیروی انتظامی

یونکس این افتخار را دارد که با سابقه‌ای بیش ا پانزده سال در امر تولید و پخش انواع البسه‌ی کار و نظامی، برای عرضه و فروش لباس یگان ویژه نیروی انتظامی نیز در خدمت هم‌میهنان گرامی باشد. با مراجعه به قسمت محصولات فروشگاه اینترنتی یونکس می‌توانید انواع البسه نظامی موجود را انتخاب کرده، و سفارش دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 − یک =