عینک ایمنی ضروری ترین وسیله ایمنی در مشاغل سخت

عینک ایمنی ضروری ترین وسیله ایمنی در مشاغل سخت

شما به چه کاری مشغول هستید؟ چه خطراتی شما و سلامتی تان را هدف می گیرد و تهدید می کند؟ از چه وسایل ایمنی در محیط کار استفاده می کنید؟

در محیط های کارگاهی که افراد بیشتر فعالیت های جسمانی دارند رعایت نکات ایمنی و استفاده از تجهیزاتی که باعث تضمین سلامتی شخص می شود از الزامات است. بسته به شغلی که به آن مشغول هستید باید از لباس کار و ملزومات آن استفاده کنید. کفش کار، عینک ایمنی، دستکش و لباس کار از جمله وسایل و تجهیزات ایمنی است که شخص برای انجام کار و دور ماندن از حوادث باید استفاده کند.

در این مقاله تصمیم داریم مهمترین و ضروری ترین وسیله ایمنی یعنی عینک ایمنی را مورد بررسی قرار دهیم.

عینک-ایمنی

اگر دوست دارید زیبایی های دنیا را ببینید از عینک ایمنی استفاده کنید.

یکی از اعضاء بدن که به آن نیاز داریم و برای دیدن زیبایی ها و لحظات زندگی به آن محتاجیم چشم است. ما کار می کنیم تا بتوانیم زیبایی های زندگی را ببینیم اما اگر حین کار  چشم  های  خود  را  از  دست  دهیم  مطمئنا  تا  پایان  عمر  حسرت و  افسوس می خوریم. برای اینکه دچار احساس ندامت نشویم بهتر است که حین کار از چشم های خود با عینک ایمنی مراقبت کنیم.

در تمام محیط های کاری چالش و خطر وجود دارد فقط بسته به اینکه شغل سخت و دشوار باشد یا خیر، میزان و شدت حادثه متفاوت خواهد بود. اگر حوادثی در مشاغل سخت اتفاق بی افتد حوادث بسیار جدی تری گریبان افراد را می گیرد و میتواند جان شخص را به خطر بیندازد.

هنگامی که به کار مشغول هستید چه تضمینی وجود دارد که ذرات و اجسام به چشم شما اصابت نکند. در واقع عینک کار ابزاری محافظتی است که از چشم شما در برابر پرش و اصابت ذرات و اجسام جلوگیری می کند. سطح این نوع عینک ها بزرگ است و می تواند از تمام نواحی اطراف چشم مراقبت کند. اگر شما دارای عینک طبی هستید نگران نباشید. بزرگ بودن عینک های ایمنی باعث می شود شما هم به راحتی روی عینک طبی آن را استفاده کنید.

همانطور که لباس کار و کفش کار و دستکش ایمنی برای هر شغلی منحصر به فرد است و باید با توجه به خطرات موجود در محیط کار خریداری و استفاده شود در مورد عینک ایمنی هم همان ویژگی ها صدق می کند. 

شما باید با توجه به حرفه خود عینک ایمنی را انتخاب کنید. عینک از نظر اینکه می تواند جلو چه ذراتی بگیرد به چهار دسته کلی تقسیم می شود:

عینکی که می تواند از برخورد ذرات مایع به چشم جلوگیری کند. (عینک آزمایشگاهی)

عینکی که میتواند از برخورد ذرات جامد مانند براده های فلز و چوب جلوگیری کند. (عینک سنگ زنی)

عینکی که مانع قرار گرفتن چشم در مجاورت گازهای شیمیایی می شود. (عینک جوشکاری)

عینکی از چشم های شما در برابر اشعه ساطع شده از اجسام محافظت می کند. (عینک گاگل)

 خصوصیات عینک ایمنی سنگ زنی

مشاغلی مانند نجارها، نصاب لوستر و برشکارهای آهن را در نظر بگیرید. در این مشاغل خطر این همیشه وجود دارد که ذرات ریز جامد مانند براده آهن و چوب به طور ناگهانی به چشم اصابت کند و به آن صدمه بزند.عینک سنگ زنی رایج ترین نوع عینک ایمنی است و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. شیشیه این نوع عینک مانند عینک های طبی بدون رنگ است فقط درجه و نمره طبی ندارد. اگر شما عینک طبی دارید می توانید به راحتی زیر عینک ایمنی از آن استفاده کنید. عینک سنگ زنی تمام نواحی اطراف دور چشم را کاور می کند تا ذرات از اطراف عینک وارد چشم های شما نشود.

بهترین نوع عینک ایمنی سنگ زنی مدلی است که در کنار چشم حالت توری مانند داشته باشد. این نوع عینک از بالا و پایین به صورت شما می چسبد و از اطراف با قطعه توری مانند محافظت می شود. چرا توری؟ به دلیل اینکه در میدان دید فرد محدودیت ایجاد نکند. تورهای آن قطعه بسیار ریز است که ذرات و اجسام ریز جامد وارد چشم نشود. به دلیل توری بودن اطراف این عینک، برای محیط هایی که خطر اصابت ذرات مایع و گاز مناسب نیست.

خصوصیات عینک ایمنی آزمایشگاهی

افرادی که در آزمایشگاه مشغول به فعالیت هستند خطرات زیادی آن ها را تهدید می کند. یکی از خطرات موجود پرش ذرات مایع شیمیایی و اسیدی است. به همین دلیل باید از یک نوع عینک ایمنی خاصی استفاده کنند. دلیل نام گذاری عینک ایمنی آزمایشگاهی از این بابت است که در این محیط ها بیشتر استفاده می شود. عینک ایمنی آزمایشگاهی به عینک سنگ زنی بسیار شبیه است اما تفاوت های زیادی دارد. طراحی عینک آزمایشگاهی  به  صورت  کشیده  و  گربه ای  است  و  کاملا  روی صورتتان قرار می گیرد. قطعه توری عینک سنگ زنی را ندارد تا امکان ورود ذرات مایع به درون عینک را صفر کند.

عینک ایمنی

خصوصیات عینک ایمنی جوشکاری

حتما خاطرتان هست از وقتی که سن کمتری داشتید هر وقت صحنه جوشکاری را می دیدید بزرگترها می گفتند نگاه نکن چشم هایت درد می گیرد. شدت اشعه ای که از جوشکاری ساطع می شود می تواند قرنیه چشم ها شما را از بین ببرد. اگر جوشکار هستید و می خواهید که از چشم هایتان محافظت کنید لازم است که از عینک جوشکاری استفاده کنید. عینک جوشکاری باید کمی تیره باشد تا از شدت این اشعه بکاهد. این تیرگی عددی بین ۵ تا ۱۴ است که جوشکار باید آن را بر اساس نوع جوشکاری که انجام می دهد انتخاب کند.

خصوصیات عینک ایمنی گاگل

گازها همه جا هستند و کنترل آن ها کار سختی است. اما برای برخی از مشاغل نیاز هست که از عینکی استفاده کنند که مانع رسیدن گازهای متصاعد شده از فعالیت های شیمیایی به چشم شود. عینک های ایمنی لازم دارند که هیچ راه نفوذی به درون نداشته باشد. اگر این نوع عینک دارای دسته باشد نمی توان گاز را کنترل کرد که وارد عینک نشود. نوعی عینک وجود دارد که دست ندارد و با کمک کش که پشت سرتان قرار میگیرد روی صورت طوری قرار می گیرد که راه نفوذ گازهای شیمیایی را می بندد. به این نوع عینک گاگل ایمنی گفته می شود. لنز این عینک مانند دیگر عینک ها شفاف است و اطراف آن کاملا روی صورتتان قرار می گیرد.

حس بینایی قشنگ ترین حس دنیا است. با بی دقتی و استفاده نکردن از تجهیزاتی که می توان از آن به خوبی مراقبت کرد این حس قشنگ را از دست ندهید. گذاشتن عینک ایمنی حین فعالیت می تواند از بیناییتان حفاظت کند.  

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 4 =