بهترین کفش ایمنی کار

- Advertisement -

با توجه تنوع برندها و محصولات موجود در بازار، انتخاب بهترین کفش ایمنی کار، ممکن است امری دشوار باشد. در این مقاله قصد داریم با بیان ویژگی‌های استاندارد کفش ایمنی کار و همچنین معرفی چند برند معتبر تولید کننده کفش ایمنی، راهنمایی کاربردی در این زمینه به شما ارائه کنیم.

یک کفش ایمنی کار استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟

پیش از اقدام به خرید کفش ایمنی کار باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید. به طور کلی یک کفش کار استاندارد باید در مقابل لغزش مقاوم باشد، از دوام بالایی برخوردار باشد و هنگام پوشیدن و استفاده فرد احساس راحتی کند. این ویژگی راحت بودن کفش کار بسیار اهمیت دارد، زیرا اگر کفش کار ایمنی در پا راحت نباشد، کارکنان ممکن است از پوشیدن آن خودداری کنند و این مسئله سبب به وجود آمدن مشکلات عدیده‌ای خواهد شد.

اما در ادامه باید به این نکته اشاره کنیم که در نظر گرفتن شغل و نکات ایمنی مربوط به آن در انتخاب کفش ایمنی، بسیار موثر خواهد بود. بر این اساس باید به شکلی جدی به نکاتی که در ادامه می‌آوریم توجه نمایید:

 • زیره‌‌ی کفش ایمنی از جنس پلی اورتان و به صورت تزریق مستقیم باشد.
 • در قسمت پنجه پا فولاد یا فایبر گلاس کار شده باشد.
 • مچ پا در کفش راحت باشد؛ ضخیم بودن رویه‌‌ و زیره‌‌ی کفش نباید سبب دشواری گام برداشتن شود.
 • کفش ایمنی با رویه‌‌ چرم برای محیط هایی که احتمال برق گرفتگی وجود دارد مناسب است.
 • کفش ایمنی با رویه‌‌ی PVC برای محیط‌هایی که با مواد شیمیایی سر و کار دارند مناسب است.
 • طول عمر کفش کار باید با قیمت آن همخوانی داشته باشد.
 • کفش کار باید ترجیحا قابلیت ضد آب داشته باشد.

کفش ایمنی مقاوم

کفش ایمنی مقاوم

 

آزمایش‌های مختلفی بر روی انواع کفش‌های ایمنی کار انجام شده است تا نشان بدهد کفش ایمنی تا چه میزان در برابر سقوط اجسام و برخورد با ضربه مقاومت خواهد داشت. اما در عین حال هر چه‌قدر مقاومت کفش بالاتر باشد، به اجبار کفش سنگین‌تر خواهد بود و در نتیجه از میزان راحتی آن کاسته می‌شود.

اما حتی با این اوصاف نیز، افرادی که پای آن‌ها بیشتر در معرض خطر قرار دارد، در مواقع اجرای عملیات موقتاً از کفش ایمنی مقام استفاده می‌کنند. اما بلافاصله  بعد از انجام عملیات، کفش خود را با کفش سبک‌تری تعویض می‌کنند.

اصولا در ساخت انواع کفش‌‌ ایمنی مقاوم از مواد اولیه بسیار مقاومی که از ترکیبات فلزی ساخته می‌شوند استفاده می‌شود. ای نوع کفش‌ها معمولا فرآیند تست دوام و مقاومت در برابر ضربه و اجسام تیز و برنده را طی می‌کنند.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین کفش ایمنی طبی را مطالعه کنید.

 

عوارض کفش‌های نامناسب

مشهور است که می‌گویند پا، قلب دوم انسان است و وضعیت اعصاب انسان به آن بستگی دارد. بنابراین بسیار مهم است که در انتخاب پوشش آن، به ویژه برای محیط کاری دقت و تمرکز بیش‌تری به کار برد.

در این زمینه مسائل بهداشتی و ارگونومیکی کفش از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین طرز قرار گرفتن پا در کفش نیز  مستقیماً با طرز فرم گرفتن اسکلت بدن و به ویژه ستون فقرات در ارتباط است.

اما عوارض کفش کار نا ایمن و غیراستاندارد، فقط شامل عوارض و خطرات فیزیکی ظاهری آن نمی‌شود. دردهای مزمن ستون فقرات و چشم درد و سردردهای طولانی‌مدت نیز می‌تواند از عوارض استفاده از کفش نا ایمن و غیر ارگونومیک باشد.

از دیدگاه بهداشتی نیز چنانچه  از کفش‌هایی با آستر غیر بهداشتی استفاده شود، سبب به وجود آمدن میخچه و پدید آمدن باکتری، قارچ و بوی نامطبوع پا خواهد شد.

در آخر نیز باید به زیبایی و ظاهر کفش ایمنی کار اشاره کنیم؛ ظاهر کفش کار باید به گونه‌ای باشد که کاربر با میل خود و بدون اجبار از کفش ایمنی استفاده نماید.

بهترین برند کفش ایمنی کار ایرانی

بهترین کفش ایمنی کار

تا این‌جا گفتیم که هدف اصلی از پوشیدن کفش ایمنی کار، ممانعت از آسیب‌های احتمالی  به پا است. اکنون بهتر است ببینید چه خطراتی پای شما را به خطر می‌اندازد و در نهایت کدام برندهای ایرانی بهترین کفش ایمنی کار را تولید و عرضه می‌کنند؟ اصولا توصیه می‌کنیم در خرید کفش ایمنی حساسیت زیادی داشته باشید. در واقع باید توجه کنید که کفش انتخاب شده، پای شما را از خطرات احتمالی محفوظ نگه دارد.

برای نمونه در صورتی که کار شما با مواد مذاب است باید از کفش ایمنی نسوز استفاده کنید. حال اگر کفش ایمنی شما نسوز نباشد حتی بهترین کفش ایمنی نمی‌تواند پای شما را از خطر سوختن نجات دهد.

بنابراین اگرچه قیمت کفش ایمنی کار، عموما گران‌تر از انواع دیگر کفش‌ها خواهد بود. در این مورد خیلی صرفه‌جویی نکنید و حد اعلای کیفیت را در نظر بگیرید.

در ادامه برخی بهترین برندهای تولید کننده کفش ایمنی کار ایرانی را به صورت یک فهرست معرفی می‌کنیم. محصولات این برندها به سادگی در فروشگاه‌ها موجود است و در کنار کیفیت و استاندارد مطلوب از قیمت مناسبی نیز برخوردارند. در ادامه فهرستی از بهترین برندهای ایرانی تولید کننده کفش ایمنی کار را مشاهده می‌کنید:

 • کفش ارک
 • کفش یحیی
 • کفش پای افزار
 • کفش پای آرا
 • کفش فرزین
 • کفش کاوه
 • کفش پادکس
 • کفش نگهبان
 • کفش پاتن

پایان‌بندی

در این مطلب اهمیت و الزام استفاده از کفش ایمنی برای محیط‌‌های پرخطر کاری را بررسی کردیم و مهم‌ترین ویژگی‌های یک کفش کار استاندارد را نیز بیان نمودیم. در نهایت نیز فهرستی از برندهای معتبر ایرانی تولید کننده کفش ایمنی کار را ارائه دادیم.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + دوازده =