معرفی انواع لباس کار صنعتی

- Advertisement -

به طور کلی هر حرفه‌ای لباس کار مخصوص به خود را دارد. لباس کار در انواع مختلف و برای مشاغل مختلف قاعدتا متفاوت است و دارای ویژگی‌های منحصربفردی خواهد بود. در این مقاله تلاش می‌کنم پس از معرفی انواع لباس کار و ویژگی‌های آن‌ها، برخی از مهم‌ترین کاربردهای انواع لباس کار را نیز مطرح کنیم.

چند نوع لباس کار داریم؟

همان‌طور از عنوان لباس کار برمی‌آید، نوعی پوشش است که به طور ویژه افراد در محل کار از آن استفاده می‌کند و لزوما با توجه به ویژگی‌ها و شرایط کاری هر حرفه انتخاب می‌شود. برای نمونه، لباس کار کارگر کارخانه قطعا از دیدگاه‌های مختلف، با لباس کار یک پزشک متفاوت خواهد بود. در ادامه انواع لباس کار را به شکلی اجمالی معرفی خواهیم کرد.

انواع لباس کار

لباس کار مهندسی:

لباس کار مهندسی را عموما در کارگاه‌ها استفاده می‌کنند. مهم‌ترین ویژگی لباس کار مهندسی، ایجاد تفاوت میان مهندس کارگاه از دیگر کارمندان و کارگران خواهد بود. چنانچه مراجعی وارد کارگاه شود، بدون نیاز به پیگیری نام و نشان مهندس کارگاه، از روی لباس کار او را خواهد شناخت و به او مراجعه خواهد کرد. همچنین لباس کار مهندسی معمولا از الیاف طبیعی مانند پنبه و ویسکوز تهیه می‌شود. رنگ این نوع لباس کار نیز می‌تواند طوسی، سرمه‌ای و یا قرمز باشد. لباس کار مهندسی به صورت یکسره و کاپشن و شلوار تولید می‌شود.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله رنگ بندی کلاه ایمنی و معنا و مفهوم آن را مطالعه کنید.

لباس کار یکسره:

لباس کار یکسره را بیش‌تر در مشاغل نجاری، کارگاه‌های ام‌دی‌اف، کارگاه‌های جوشکاری و امثال آن استفاده می‌کنند. این نوع لباس روی تمام بدن فرد را پوشش می‌دهد و به دلیل داشتن جیب‌های بزرگ بر روی آن، عموما برای مشاغلی که ابزارآلات زیادی را با خود حمل می‌کنند بسیار مناسب است‌. لباس کار یکسره را با عناوین بیلرسوت و سرهمی هم می‌شناسیم. این نوع لباس کار در سه نوع خلبانی، دو بنده و سرهمی نسوز تولید و عرضه می‌شود.

لباس کار دو بنده:

این نوع لباس کار به جای آستین، دو بند بر روی دوش فرد خواهد داشت و بنابراین دست‌های فرد به طور کامل آزاد است. از این رو لباس کار دو بنده را عموما تعمیرکارها، برق‌کارها، کناف‌کارها و امثال آن می‌پوشند. جنس لباس کار دو بنده نیز به طور معمول از پلی استر، پنبه و فلامنت خواهد بود.

جلیقه ایمنی:

جلیقه ایمنی نیز نوعی لباس کار است که گاهی با عنوان لباس خبرنگاری هم شناخته می‌شود. این لباس کار در مشاغلی مانند خبرنگاری، جنگل‌بانی، محیط‌بانی و امثال آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی نیز جلیقه ایمنی به صورت شبرنگ نیز برای ماموران شهرداری و انتظامی استفاده می‌شود.

روپوش پزشکی:

شغل پزشکی نیز از آن دسته مشاغلی است که لباس ویژه‌ای دارد. روپوش پزشکی در واقع برای جلوگیری از میکروب‌ها و عوامل بیماری‌زایی استفاده می‌شود که پزشک‌ها مدام در معرض آن‌ها قرار دارند. روپوش پزشکی در رنگ‌های روشن به ویژه رنگ سفید تولید و عرضه می‌شود.

کاربردهای لباس کار

در حین توضیح انواع لباس کار به برخی از کاربردهای انواع این لباس‌ها اشاره کردیم. اما به طور کلی لباس کار در تمام انواع، کاربردهایی دارد که لزوم استفاده از آن‌ها را برای مشاغل مختلف تعیین می‌کند. در ادامه به فهرستی از کاربردهای انواع لباس کار می‌پردازیم:

  • محافظت از جان افراد مشغول به کار
  • ایجاد ایمنی در مقابل حوادث حین کار
  • نظم بخشیدن به فضای کاری
  • یکدست کردن پوشش کارکنان
  • امکان شناخت افراد با مسئولیت‌های مختلف در محل کار

جنس لباس کارهای صنعتی

جنس لباس کار صنعتی

 

جنس لباس کار را اصولا بر اساس نوع شغل و شرایط آن انتخاب می‌کنند‌. در ادامه به بررسی جنس انواع لباس کار می‌پردازیم.

جنس لباس جوشکاری

در فضای یک کارگاه جوشکاری و مشاغل شبیه به آن، عموما اشتعال و حرارت بالایی وجود دارد، بنابراین بدیهی است که جنس لباس کار باید نسوز و ضدحرارت باشد. لباس کار نسوز ممکن است از جنس کتان یا لی تولید شده باشد، اما لباس کار معروف به جوشکاری از جنس فلامنت نیز در بازار موجود است. در مشاغل حوزه نفتی از لباس جوشکاری با جنس پلی استر استفاده می‌شود. نکته این‌که لباس کار جوشکاری به هیچ‌وجه نباید جیب داشته باشد

جنس لباس نقاشی

لباس کار نقاشی عموما از نوع لباس کار یکسره است. در واقع برای جلوگیری از پاشیدن پشنکه‌های رنگ بر روی کارکنان از این نوع لباس استفاده می‌شود. لباس نقاشی را معمولا به صورت یکبار مصرف استفاده می‌کنند و برای هر پروژه جدید باید لباس جدیدی نیز تهیه شود.

جنس لباس کار ضد رادیو اکتیو و ضد اسید

در محیط های اسیدی از این نوع لباس کار استفاده می‌شود. برای تولید لباس ضد اسید و ضد رادیو اکتیو از جنسی استفاده می‌شود که در مقابل اشعه‌ی رادیواکتیو مقاوم باشد. این نوع لباس باید لزوما از عینک و دستکش ضداسید نیز برخوردار باشد.

جنس لباس کار آتش‌نشانی

لباس کار آتش‌نشانی از موادی تولید می‌شود که دیرسوز یا نسوز باشد و بتواند بدن آتش‌نشان را در مقابل آتش محافظت کند. لباس کار آتش نشانی همچنین باید در برابر اجسام تیز و برنده مقاوم باشد و از ورود آب و رطوبت نیز جلوگیری کند. به علاوه وزن مناسب این نوع لباس کار نیز معمولا ۲ کیلو و ۴۰۰ گرم است. استفاده از پارچه شب رنگ در بعضی قسمت های آن برای بهتر دیده شدن در مواقع خطرنات الزامی است. لایه داخلی لباس آتش‌نشانی باید اجازه انتقال هوا را بدهد و سبب تعریق آتش نشان نشود.

سخن پایانی

اکنون با پیشرفت صنایع نساجی، انواع لباس کار با ساختارها و پارچه‌های مختلف در بازار عرضه می‌شود. بنابراین انتخاب یک لباس کار ایمن و استاندارد کار سختی نیست. فقط کافی است با در نظر گرفتن استانداردها و متناسب با شرایط شغلی لباس کارتان را انتخاب کنید. در پایان این نکته را نیز در نظر بگیرید که لباس کار مناسب، هرگز نباید بیش از اندازه تنگ و یا گشاد باشد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)
1 نظر
  1. Talavari می گوید

    عالی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 5 =